scan0006Тематика: Техника и технологии
Автори: Христо Василев Патев
ISBN: 978-954-680-751-9
ISSN:
Цена: 25,70лв.
Страници: 539
Описание:
Интердисциплинарни връзки и интегративен подход в учебното съдържание на инженерния фундамент от техническите дисциплини материалознание, метрология, техническо документиране и инженерна графика, машинознание, машинни елементи и механизми, производствени технологии, ергономия, индустриален мениджмънт и маркетинг, част І, ІІ и ІІІ е монография, но е предназначена и за началния етап на обучение на студенти в специалности от научното направление "Машинно и общо инженерство", включително на "Моделиране, технологии и мениджмънт в шевното производство", "Индустриален мениджмънт", "Инженерен дизайн", "Икономика". В трите тома са събрани методологически похвати и учебни материали, основно усъвършенствани и/или разработени от автора, които необосновано са пренебрегнати, съкратени или недостатъчно ясно изложени в предлаганите до момента учебни помагала по "Инженерна графика - Техническо документиране", "Метрология и измервателна техника", "Материалознание", "Съпромат", "Машинознание", "Машинни елементи и механизми", "Машиностроителни технологии и техника", "Мениджмънт, инженеринг, маркетинг и управление на качеството в индустрията", "Ергономия, инженерен дизайн и техническа безопасност".

Специално внимание е обърнато на техническият език и необходимите и достатъчни знания (есенцията, или "инвариантите" на инженерните познания) в областта на техниката и технологиите, които трябва да притежават студентите от специалност "Педагогика на обучението по техника и технологии" , "Компютърни системи", "Индустриален мениджмънт и инженеринг" и др. Допълнително, и в трите части на книгата, се набляга на основни познания по управление и организация на производството, които са крайно необходими за мотивацията и дейностите на съвременния производител и предприемач, отнасящи се за видовете нови технологии и техника, за производствените дейности, за работата на екипи, които създават нови и усъвършенстват известни изделия, за формирането на бъдещи ръководни кадри и др. С това, учебните материали са актуални и полезни както за технолози, конструктори, машинни и електроинженери, така и за практикуващите мениджъри, специалисти по организация, маркетинг и управление на производството, стопански ръководители и икономисти.Авторът счита, че пособието може успешно да се използва както от преподавателите във ВТУЗ, така и от учителите по технически предмети, вкл. "Труд и техника" в СОУ...

 

За авторите:
Доц. д-р инж. Христо Патев е завършил с отличие през 1974 г. специалност Технология на машиностроенето в ТУ-София. Две години е специализирал Приложна математика. Работил е една година като технолог и три - като конструктор и внедрител. Защитава докторат през 1983 г. От 1986 г. е асистент в ТУ - София. Доцент от 1999 г., той е дългогодишен преподавател по технически дисциплини от направленията Машинно инженерство и Мениджмънт. Води лекции и упражнения на студенти от специалностите "Индустриален мениджмънт", "Технология на машиностроенето", "Педагогика на обучението по техника и технологии", "Индустриална химия", "Текстилна техника и технологии", "Компютърни системи и технологии" и др.

Бил е лектор в Стопански, Френски и Машинно-технологичен факултет на ТУ - София, както и във Френски факултет на ХТМУ - София. В продължение на пет години е бил извънщатен експерт на ИНРА. През 1997 г. специализира във Франция и преподава на студенти от електро специалности във Висшето училище INSA Rennes. В съавторство, през 1998 г. издава френско-български учебник по "Машиностроителни технологии". От 1999 до 2007 г. е директор на Техническия колеж при ЮЗУ "Н.Рилски" - Благоевград. От 2005 до 2008 г. е ръководител катедра "Машиностроителна и текстилна техника и технологии". Автор е на 10 изобретения и над 90 научни труда; автор и съавтор е на шест учебника и монографии. В работите му се набляга на интердисциплинарното обучение. Продължава да преподава както в Техническия колеж, така и в Педагогическия и Природо-математическия факултети на ЮЗУ. Авторът е участвал в университетски, национални и международни проекти по интеркултурно и интерактивно образование.